A magasházak kérdése minden közösségben vitát generál: az ellenzők a városképet féltik, sokan tartanak attól, hogy azok megjelenésével a város elveszítheti karakterét, megváltozik a panoráma, esetleg műemlékeket, látványosságokat takarnak majd el. Ez a dilemma az elmúlt időszakban mindinkább hangsúlyt kap hazánkban is, hiszen a sűrűn lakott nagyvárosokban egyre fontosabbá válik a területek kihasználtsága és a zöld felületek mértékének növelése. A felfelé terjeszkedő épületek viszont ugyanannyi életteret teremtenek kisebb helyen, ezáltal szellősebb, élhetőbb városrészek tervezhetők, nagyobb zöldterületekkel. A megújuló városrészek tervezésekor az optimális helykihasználás, sok új lakás és élhető közösségi terek létrehozása a cél, ezek a szempontok pedig a magasházak koncepciójában találkoznak. A Cordia szakértőit arról kérdeztük, hogyan lehet feloldani az ellentétet, és lehet-e új lakásokat építeni anélkül, hogy a Budapest-képünk megváltozna?
Az ingatlanpiaci felmérések egyértelműen azt mutatják, hogy a lakásvásárlás előtt állók egyre tudatosabbak és tájékozottabbak, a preferenciák között előreugrott a kis fogyasztás, egyre többen keresik az alacsony rezsijű, kiszámítható, megújuló energiaforrásokkal ellátott otthonokat. Csikós Miklós, a Cordia Management Kft. műszaki igazgatója és Dancs Gábor épületgépész mérnök a Portfolio-nak elmondták, egyre inkább érdemes befektetni egy olyan lakásba, amely korszerű energetikai megoldásokkal van ellátva: az ilyen otthonok megbízhatósága, energiafüggetlensége, fogyasztásoptimalizáló megoldásai hosszú távon megtérülő megoldást jelentenek.
A 13. kerületben, a Váci út szomszédságában jön létre a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia nagy ívű vegyes funkciójú fejlesztése. A Marina City a Meder utca és az Újpesti-öböl közötti területen, közvetlenül a folyóparton kap helyet. A beruházás méreteiben a Corvin Sétányhoz mérhető városfejlesztést jelent, ami a Duna mellett, 1,2 km hosszú partszakasszal, mindenki számára nyitott zöldterületekkel, okos megoldásokkal és könnyű megközelíthetőséggel valósul meg. A Portfolio a tervezési szakaszról kérdezte Kovács Gábort, a Cordia, és Radványi Gábort, a Futureal főépítészét.
Az elmúlt évtizedekben a szakma és a széles nyilvánosság részéről is nagy figyelmet kaptak a komplex városfejlesztési projektek szerte Európában. De mit takar pontosan a városrehabilitáció fogalma? Hol érdemes ilyen fejlesztésekben gondolkozni? Milyen mélységben szükséges egy építkezési vállalkozás és adott város vezetése között együttműködést kialakítani egy ilyen kérdésben? A Futureal Csoport a Corvin Sétányhoz hasonló léptékű városfejlesztést indít a 13. kerületben: ennek apropóján a városfejlesztés stratégiai kérdéseiről beszélgettünk Radványi Gáborral, a cégcsoport főépítészével.
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Az alap verzió eléggé fapados lesz.
Gediminas Simkus szerint tovább kell csökkenteni a kamatokat.
Szó szerint kell venni, amit az amerikai elnök mond.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.